WhatsApp
Bizi Arayın

İp Askılama

İp Askılama

Son zamanlarda  ip askılama operasyonunu yüz gençleştirmek veya yüzde var olan bir asmetri sorununu gidermek isteyen kişiler tarafından çok fazla tercih ediyor. Bir tür yüz gerdirme operasyonu olan askılama işlemi son derece kolay ve bir o kadar da etkili bir gerdirme işlemidir. Diğer yüz gerdirme işlemlerine nazaran daha kalıcı olma özelliği ise dikkat çeken özelliklerinden biridir. Bu operasyonu yaptırmak için belirli kriterlere uygun olmak gerekir. Kriterler uygun olduğu zaman, doktorunuzun da önerisi ile askılama işlemi yaptırmanız mümkündür.

Bu işlem sayesinde sarkmış olan deriyi ve cildi çok daha dinamik bir hale getirebiliyoruz. Yurt dışında yaygın olarak yaptırılan bu işlem ülkemizde son yıllarda duyulur ve yaptırılır oldu. Doğru bir şekilde yaptırıldığı zaman hem gergin bir cilde ulaşır hem de son derece belirgin yüz hatlarına kavuşursunuz. Fakat yanlış bir şekilde yapılır ise asimetrik bir görünüm ortaya çıkar ve bu durumun düzeltilmesi son derece zor bir hal alır. Simetrik ve doğru bir uygulama için mutlaka alanında uzman olan doktorlara başvurmak gerekir.

İp Askılama Nedir?

Adını çok sık duymaya başladığımız ip askılama uygulaması, ne olduğu çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Her cinsiyetten kişinin, son yıllarda çok fazla tercih ettiği estetik uygulama yöntemlerinden biri olan askılama yöntemi Fransız askılama olarak da biliniyor. Bu yöntem Fransa’da ortaya çıktığı için adı bu şekilde de anılıyor. İnsan vücudu ile uyumlu olan içi polyester dışı ise silikon malzemelerden yapılan ipler vücut içerisine yerleştirilerek sarkmaları en aza indirmeyi sağlıyor. Bazı ip uygulamalarında ise ip, zamanla cildin altında tamamen eriyerek yok oluyor, bu ipler erirken kolojen yapımını tetikleyerek ciltte gerginlik oluşmasını da sağlıyor.

Yaşın ilerlemesi ile birlikte ciltte oluşan sarkmalar ve kırışıklıklar insanları en çok rahatsız eden cilt sorunlarından biri oluyor. Bu durumda kullanılan askılama yöntemi ile sarkmalara ve kırışıklık oluşumunu son vermek mümkün hale geliyor. Cerrahi bir işlem olmamasından, en sık tercih edilen işlemlerden biri. Cerrahi bir işlem uygulamadan yüz hatlarını belirgin bir hale getirerek, cilt gerdirmek isteyen kişiler daha çok askılama yöntemini tercih ediyor.

İp Askılama Nasıl Yapılır?

 • İlk olarak hastaya lokal anestezi işlemi uygulanır. Daha sonra yarım saat ile 1 saat arasında olan ip askılama işlemi yapılmaya başlanır.
 • Uygulama yapılmadan önce çalışmanın hangi bölgede yapılacağı ile ilgili doktor bölgede bir işaretleme yapar.
 • Kulak üzerinde yer alan kısım ipin tutunma noktası olarak belirlenir. Böylece hiçbir şekilde dikiş atmadan işlem tamamlanmış olur. Dikiş atılmamasından kaynaklı olarak da hiçbir şekilde iz oluşma gibi bir problem ortaya çıkmaz.
 • Uygulama sonrası oluşabilecek ağrılar doktorun önerdiği ağrı kesiciler ile ortadan kaldırılır.
 • Son derece kısa sürer ve cerrahi bir ameliyat olmamasından, hasta günlük yaşam rutinine hemen geri dönebilir.
 • Yapılan işlem en az 3 yıl kadar kalıcılık sağlamasından kaynaklı olarak diğer gerdirme operasyonlarından çok daha fazla tercih edilir.

İp Askılamanın Uygulandığı Yerler Nerelerdir?

Son zamanların trend estetik operasyonları arasında yer alan ip askılama özellikle yüz için çok fazla tercih edilen gerdirme operasyonlarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Yaşın ilerlemesi ve kötü çevre faktörleri ile birlikte ciltte sarkma ve kırışıklık gibi problemler oluşmaya başlıyor. Bu gibi problemlerden kurtulmak isteyen kişiler çeşitli estetik işlemlerine başvuruyor. Bunlar arasında en çok tercih edilenlerden biri Fransız askılama uygulaması oluyor. İşlem esnasında dikiş atma durumu söz konusu olmadığı için hiçbir şekilde iz kalma durumu da söz konusu olmuyor. Genel anestezi uygulaması da söz konusu olmadığı için, hastalar genellikle bu yöntemi tercih ediyor. En çok uygulandığı bölgeler ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Alında yer alan kırışıklıkları silmek için
 • Kaş bölgesinde yer alan düşmeleri yok etmek için
 • Göz çevresinde yer alan kaz ayaklarını yok etmek için
 • Yorgunluk ya da genetik kaynaklı oluşan gözaltı torbalarının yok etmek için
 • Yanaklarda oluşan sarkmayı en aza indirmek için
 • Yaşın ilerlemesi ile birlikte çenede oluşan sarkmayı toparlamak için

İp Askılama Uygulamasını Kimler Yaptırabilir?

İp askılama işlemi de herkes için uygun olan bir işlem değildir. Bu uygulamayı yaptırmak için bazı kriterleri doğru bir şekilde sağlıyor olmak ve uzman bir doktordan onay almak gerekir. Her cinsiyet için yapılması uygun olan bir uygulamadır ancak hasta için minimum yaş 35, maksimum yaş ise 70 olmalıdır. Bu aralık dışındaki kişilere askılama yöntemi yapmak doğru değildir.

Cildinde çok ağır sarkmalar, kırışıklıklar olan kişilerin daha keskin hatlarının oluşması ve sarkmaların en aza indirilmesi için Fransız askılama uygulaması yapılır. Cildinde sarkma ve kırışıklık bulunmayan kişilere bu işlemi yapmak doğru değildir. Çok uzun bir süre kalıcılık sağlamasından dolayı da son zamanlarda en çok tercih edilen işlemdir. Kısmi yüz felci geçiren kişiler için de en uygun tedavi yöntemi olarak Fransız askılama yöntemi kullanılır.

İp Askılama Uygulamasından Sonra Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

 • İp askılama işlemi yapıldıktan sonra cildi hiçbir şekilde yormayarak dinlenmesini sağlamak gerekir. Özellikle makyaj gibi cildi yoran kimyasallardan bir süre kesinlikle uzak durmak gerekir.
 • Çok sert şeyler tüketmeyerek, çene hareketini kısıtlama yoluna gitmek gerekir.
 • Uygulama sonrasında yüz yıkama işlemi yaparken cilde çok bastırmadan aşağıdan yukarı doğru yıkama işlemi yapılır.
 • Uyurken en ideal pozisyon sırt üstü uyumaktır.
 • Cildinize hiçbir şekilde darbe gelmemesi gerekir.
 • Uyurken sağa, sola dönmemeye ya da yüz üstü yatmamaya özen göstermek gerekir.
 •  Özellikle krem sürerken, cildi çok ovalamamaya dikkat etmek gerekir.

İp Askılama İşleminin Riskleri Var Mıdır?

Fransız askılama işleminin hiçbir yan etkisi bulunmamakla birlikte, uygulama veya bakım hatalarından kaynaklanan bazı risk durumları söz konusu olabiliyor ancak yapılan diğer germe işlemlere göre çok daha az risk taşıdığını söyleyebiliriz. En büyük risklerinden biri ciltte oluşan dalgalı görünümdür. Aynı zamanda simetrik bir şekilde yapılmadığı zaman yüz hatlarında dengesiz bir görünüm de ortaya çıkabiliyor.

İşlem sonrası genellikle ciltte şişlik,morarma, hassasiyet, ağrı gözlemlenir İplik iğnelerinin girdiği yerlerde ise gamzeler oluşabilir. Ancak bu durumun 3-5 gün içinde geçmesi beklenir. Eğer 3 gün içinde geçmiyor ise mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekir. Fransız askılama işleminde büyük risk söz konusu değildir diyebiliriz. Cilt gerdirme işlemi yapmak isteyen kişiler için en doğru seçim olduğu söylenebilir.

İp Askılama İşleminin Cilt Dokusuna Etkileri Nelerdir?

Son zamanların trend gerdirme operasyonlarından biri olan Fransız askılama uygulaması cilt üzerinde sadece gençleştirme özelliği ile ön plana çıkmayıp, gözeneklerin küçülmesine de katkı sağlar. Aynı zamanda cildin yenilenmesini de sağlar. Uygulama sırasında yapılan iğneler cildi uyarır ve yaraların hemen iyileşmesini sağlar.

Cilt üzerinde hiçbir şekilde negatif etki bırakmaz sonuç her zaman pozitiftir. Bu uygulama sonrasında cildinizin eskisinden çok daha genç ve sağlıklı bir görünüme kavuştuğunu fark edeceksiniz. Çok kalıcı bir işlem olmasından kaynaklı tercih edilme oranı çok yüksektir. İp askılama uygulaması ile ilgili en iyi hizmeti kliniğimizden alabilirsiniz