WhatsApp
Bizi Arayın

Bişektomi

bisektomi

Bilindiği üzere insanlar son zamanlarda dış görünüşlerinden daha fazla tatmin olmak çeşitli estetik operasyonlar yaptırıyorlar. Estetik operasyonları ile insanlar daha genç ve güzel bir görünüme kavuşabiliyor.  Günümüzde hem cilt için hem de vücut için çok çeşitli estetik operasyonlar bulunuyor. Bu operasyonların en popüler olanlarından biri ise bişektomidir.

Yanak cerrahisi olarak da bilinen bişektomi, yüzün görünümünü değiştirerek daha estetik görünmesini sağlıyor. Bu ameliyat ile yüz hatları daha belirgin bir hal alıyor. Büyük yüzlere sahip olan insanlar bu ameliyat sonrasında elmacık kemikleri belirgin, daha ince bir yüze sahip olabiliyor.

Bişektomi Ameliyatını Kimler Yaptırabilir?

Bişektomi ameliyatı, son zamanlarda en çok merak edilen ameliyatlar arasında yer alıyor. Bu ameliyatı yaptırmak isteyen kişilerin 18 yaşından büyük olması gerekir. Çünkü 18 yaşına kadar vücut gelişimi devam etmektedir. Vücut gelişimi tamamlanmadan bu ameliyat olmak uygun görülmez çünkü ameliyat sonrası vücut gelişimi devam eder ise ameliyatın etkisi ortadan kalkabilir. Yuvarlak ve büyük bir yüze sahip olan insanlar bu ameliyatı yaptırmak için uygun olan kişilerdir.

Obezite ve şeker gibi hastalıkları bulunan kişilerin bu ameliyatı yaptırması önerilmiyor. 45 yaşın üzerindeki kişilerde sağlık riski teşkil ettiği için bu ameliyat önerilmez. Bu ameliyatı gerçekleştiren kişilerde hızlı bir yaşlanma durumu söz konusu olabilir. Bunun sebebi ise ciltte bulunan yağ torbalarının ameliyat esnasında ortadan kaybolmasıdır. Bu sebeple ameliyatı yaptırmadan önce iyi düşünmek gerekir. Bu ameliyat her hastada aynı etkiyi yaratmaz. İlk olarak uzman bir hekime başvurarak yüz hatlarının belirlenmesi gerekir. Doktorun size soracağı sorular ile bu ameliyat için uygun olup olmadığınız ortaya çıkar.

Estetik cerrahları bu ameliyatı yapabilen lisanslı ve yetkin kişilerdir. Merdiven altı estetik yapan güzellik salonlarına ise hiçbir şekilde güvenmemek gerekir.

Bişektomi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Yüzü incelterek elmacık kemiklerini ortaya çıkarmayı amaçlayan bişektomi ameliyatının nasıl yapıldığı merak konusu oldu. Son zamanlarda en çok yaptırılan estetik ameliyatlardan biri olmayı başardı. Bu ameliyat, ayakta tedavi şeklinde tanımlanan ve diğer estetik ameliyatlarından çok daha kolay olan bir uygulamadır. Bu ameliyat genel anesteziye ihtiyaç duyulmadan, lokal anestezi ile yapılır.

Ameliyat yapılırken hastanın yanak bölgesinde bulunan yağ torbalarının yanına birkaç küçük kesi atılır. Daha sonra yanak içerisinde yer alan yağ torbaları yanağın içerisinden çıkarılır. Bu işlem tamamlandıktan sonra kesiler kapatılır ve yanağı sıkılaştıran bir bandaj kullanılarak işlem tamamlanır. Yaklaşık olarak yarım saat ile 45 dakika arasında süren bu ameliyat estetik dikiş kullanıldığından yüzde hiçbir şekilde iz bırakmaz. Son derece kolay ve kısa süren bir ameliyattır. Kişi ameliyat sonrasında hemen normal hayata dönebilir.

Bişektomi Ameliyatı Öncesi

Yüzün daha ince bir görünüme kavuşmasını sağlamak için yapılan bu ameliyatta, ameliyat öncesi kurallarını dikkate almak gerekir. Bu kurallardan en önemlisi, iyileşme sürecini kısaltabilmek için ameliyat öncesi sigara ve alkolü bırakmak oluyor. Bişektomi ameliyatı olacak kişi kan sulandırıcı ve Aspirin gibi ilaçlar kullanıyor ise ameliyat öncesinde mutlaka bu ilaçları kullanmayı bırakması gerekir.

Düzenli ilaç kullanan kişiler ise bu durumu doktorlarına bildirmeli ve doktorun tavsiyelerine uymalıdır. Ciddi bir sağlık sorunu olan kişiler ameliyat öncesinde mutlaka doktoruna danışmalıdır. Hamile olan kişiler de bu durumu doktorlarıyla paylaşarak, operasyonun uygunluğuna doktoruyla birlikte karar vermelidir. Kolay bir ameliyat olmasına rağmen ameliyat öncesi yapılması gereken şeyler yapılmadığı takdirde ciddi sorunlar ortaya çıkabilmektedir.

Bişektomi Ameliyatı Sonrası

Bişektomi ameliyatı sonrası da öncesi kadar çok önemlidir. İyileşme sürecini iyi bir şekilde geçirmek isteyen kişiler ameliyat sonrasında büyük bir dikkat ile tedavi görmelidir. Bu ameliyattan 2 hafta sonra iyileşme süreci tamamlanır. Ameliyat sonrasındaki bakıma bağlı olarak bu süre uzayıp kısalabilir. Ameliyat sonrasındaki ilk 3 gün sert gıdalar tüketmemek gerekir. Sert gıda tüketimi kanamaya yol açabilir Daha çok çorba ve püre tarzı gıdalar tercih edilmelidir.

İyileşme sürecindeki en önemli hususlardan bir diğeri ise güneşe maruz kalmama gerekliliğidir. Ameliyat sonrasında yüzün belli başlı yerlerinde iltihap gibi problemler ortaya çıkabilir. Bu iltihaplar 4 ile 7 ay arasında geçecektir. İltihaplanma sorununun daha çok çenenin alt kısmında meydana geldiği görülmektedir.

Bu ameliyat ile birlikte yüz daha iyi bir şekil alır ve olduğundan çok daha ince bir hale gelir. Ameliyat sonrasında yüzde belirli bir süre ödem olur ve 6. ayın sonunda bu ödem tamamen gider.

Bişektomi Ameliyatı Sonuçları

Son derece kolay bir ameliyat olmasından, ameliyattan hemen sonra hasta normal hayatına dönebilir. Lokal anestezi ile yapıldığı için hastanın hastanede kalmasına da gerek görülmez. Bişektomi ameliyatı sonrası enfeksiyon oluşumu durumunda, doktorun yazacağı ilacı kullanmak gerekir. Bu ameliyat sonrasında takılan bandajlar en az 3 saat aynı şekilde korunmalıdır. Ameliyat sonrasında yüzde bir şişkinlik söz konusu olabilir. Bir süre geçtikten sonra bu şişkinlik de geçecektir.

Ameliyat sonrası ilk 4 gün, 4 saatte bir 10 dakika olacak şekilde yüzünüze soğuk pres uygulamanız gerekir. Bu şekilde yüzünüzde oluşan şişlik kaybolur. Aynı zamanda ameliyat sonrasındaki 2 hafta boyunca, her gün düzenli olarak tuzlu su ile ağzınızı ve boğazınızı gargara yapmanız gerekir. Ameliyat sonrasında olumsuz bir sonuç ile karşı karşıya kalmamak için,düzenli bir bakım çok önemlidir.

Bişektomi Ameliyatı Sonrası Oluşabilecek Risk Faktörleri

Yüz gerdirme ve şekillendirme operasyonlarının en kolaylarından biri olan bişektomi ameliyatının bazı riskleri de bulunuyor. Ameliyat sonrasında doktorun söylediği kuralları yerine getirmemek riski arttıran en önemli etkenlerden biridir. Herhangi bir olumsuz sonuçta derhal doktora giderek durumunuzu paylaşmalısınız. Ameliyat esnasında tükürük bezlerine zarar verilir ise çok büyük sıkıntılar meydana gelebilir. Tükürük bezleri yağ torbalarına çok yakın olduğu için küçük bir dikkatsizlik durumunda zarar görebilirler. Bu sebeple vücudunuzda herhangi bir farklılık gördüğünüz zaman derhal doktorunuza başvurun.

Ameliyat sonrası oluşabilecek istenmeyen durumlar:

 •  Kanama
 •  İltihap ve enfeksiyon
 • Atılan kesilerin uzun süre iyileşmemesi
 • Anesteziden kayanaklı riskler 
 • Seroma
 • Geçmeyen şişlik 
 • Hematom
 • Yüz felci
 • Yetersiz estetik
 • Asimetrik yüz hatları
 • Kalıcı ağrı
 • Yeniden operasyon