WhatsApp
Bizi Arayın

Liposuction

Liposuction

Liposuction son zamanlarda ve çok tercih edilen estetik ameliyatlarından biridir. İnsanlar diyet ve egzersiz yapsa bile vücudun çeşitli yerleri bu diyet ve egzersizlere karşı dirençli olduğundan, o bölgelerde incelme ya da yağ eksilmesi gibi durumlar gözlenmez. Liposuction bu gibi yerlere uygulanır ve en iyi etkiyi gösterir. Vücudun çeşitli yerlerinde biriken yağları parçalayarak cerrahi yöntemler ile birlikte bu yağ parçalarını vücuttan uzaklaştırır.

Bu işleme vakum tekniği adı da verilir. Yapılan bu yağ aldırma işlemi ile birlikte vücuda şekil verilir. Lokal ya da genel anestezi ile birlikte  yağ aldırma işlemini yaptırmak mümkün olur. Ameliyatın getirebileceği olumsuz sonuçları da göz önünde bulundurarak bu işlemi yaptırmak gerekir. Bu konuda acele karar vermeden iyi bir araştırma sonucu işlemi yaptırmak gerekmektedir. Bu işlem ile birlikte son derece etkili bir vücut şekillendirme işlemi yapmak mümkün olur.

Liposuction Nedir?

Vücutta biriken fazla yağların parçalamak sureti ile vücuttan atılmasını sağlayan cerrahi işleme liposuction adı verilir. Parçalanan yağları çekmek için özel kapalı sistem şırınga benzeri aletler kullanılır.  Vücut hatlarını en iyi şekilde ortaya çıkaran bu işlem özellikle son yıllarda kadınlar tarafından çok fazla tercih edilen işlemlerden biri haline geldi. Pek çok farklı yöntemi mevcut olup kişinin isteğine ve vücut uygunluğuna bağlı olarak yöntem seçimi söz konusu olur.

Liposuction Neden Yapılır?

Yağ aldırma işlemi olarak karşımıza çıkan liposuction dengesiz beslenme ve hamilelik sonucu oluşan vücudun çeşitli yerlerindeki kalıcı yağları vücuttan uzaklaştırmak için yapılır. Özellikle adını son yıllarda çok fazla duyduğumuz bir ameliyattır. Vücudun bazı bölgelerinde diyet ve egzersize rağmen erimeyen yağları bu işlem ile yok etmek mümkün olabilir.

Bu işlemi daha çok karın ve bel bölgesinde oluşan yağlar için tercih edilir. Çünkü bu bölgede oluşan yağlanma spor ve diyet ile çok zor bir şekilde gittiği için insanlar daha çok bu yönteme başvurmaktadır. Daha sağlıklı bir vücut görünümüne ulaşmak isteyen insanlar için bu ameliyat bir seçenek olabilir. Erkeklerde oluşan anormal meme büyümesi ve vücudun istenmeyen bölgelerinde oluşan yağlanma durumlarından bu tedavi yöntemi çok uygun olacaktır. Bu işlem uygulandıktan sonra belirli bir süre sonra iyileşme tamamlanır ve vücut fazla yağlardan kurtulur.

Liposuction İle Kilo Verme

Vücudun belirli bölgelerinde yağ miktarını azaltmasından kaynaklı olarak kilo verme söz konusu olabilir. Vücuttan çıkarılan yağın miktarına bağlı olarak kilo vermede değişiklik gösterilir. Çıkarılan yağ oranında kilo verimi söz konusu olur. Vücudunuzda estetik bir görünüm ortaya çıkacağı için kilo vermeme durumunda da, bu sorun edilmez. Kilo vermek isteyen kişiler daha farklı yöntemlere başvurmalıdır.  Liposuction bir kilo verme yöntemi değil bir vücut şekillendirme yöntemidir.

Çünkü Liposuction vücuttaki fazla yağları alarak vücudun şeklini ortaya çıkarmaya çalışır. Yani kilo vermek için yapılmaz. İnsanların çok yanlış bildiği konulardan biri budur. Sadece vücuttan çıkarılan yağ oranında bir miktar kilo kaybına sebep olması kilo verdiriyor anlamına gelmez. Son yıllarda bu yöntem çok fazla tercih ediliyor. Eski yeme düzeni ile devam eder hayatına sporu eklemezse tekrar aynı kiloya dönmesi işten bile değildir. Liposuction düşünen ve isteyen hastaların bu konuyu iyi değerlendirmesi önemlidir.

Liposuction Kimler İçin Uygundur?

İdeal kilosuna yakın olan insanlar bu kiloya rağmen fazla yağlarından kurtulamıyor ise Liposuction işlemi uygulanır. Fakat ideal kilosuna ulaşmayan insanların bu ameliyatı yaptırması uygun bulunmaz. Estetik ve sağlam bir cilde sahipseniz bu ameliyatı çok uygun bir cildiniz var demektir. Hassas cilde sahip insanlar ameliyat sonrasında büyük bir sıkıntı yaşayabiliyor. Vücutta bulunan inatçı yağlar ilk olarak parçalanır ve daha sonra da vücuttan uzaklaştırılır.

İşlemi en iyi şekilde yaptırmak için mutlaka uzman birine başvurmanız gerekir. 18 yaşından küçük kişilerin bu ameliyatı yaptırması uygun değildir. Vücut gelişimi tamamlanmış ve ideal kilosuna ulaşmış insanlar bu ameliyatı yaptırabilir. Çeşitli kronik hastalığı bulunan insanlar için pek uygun değildir. Ameliyat sonrasında vücutta çeşitli hasarlar bırakabilmesinden kaynaklı olarak, hastalığı bulunmayan kişilerin yaptırması daha uygundur.

Liposuction Nasıl Yapılır?

Yağ aldırma işlemi olarak karşımıza çıkan Liposuction belirli bir sistem ile gerçekleştirilir. İlk olarak yağların alınacağı bölge doktor tarafından çizilir. Bu bölgelerin doğru bir şekilde çizilmesi çok önemlidir. Fazla yağların olduğu bölgeler daha çok koyu renk ile çizilir. Daha sonra ameliyat sonrasındaki değişimi görmek için fotoğraf çekilir. Bu şekilde ameliyat sonrası ve öncesinin kıyısını yapmak mümkün olur.

Daha sonra hastaya anestezi işlemi uygulanır. Daha sonra ağrıyı hafifletmek için bir çözelti uygulanır. Vücudun fazla yağ depoladığı bölgelerdeki yağlar kırılır ve aynı deliklerden dışarıya alınır. Vücutta bulunan fazla kan ve sıvı da vakum ile atılır. Belirli bir süre kesiler açık bırakarak vücuttaki ödemin dışarı atılması sağlanır. Daha sonra dikiş atılır ve bandajla iyi bir şekilde kapatılır. Ameliyat sonrasında çok dikkatli davranarak yaraların iyi bir şekilde iyileşmesini sağlamak gerekir.

Liposuction’ın Faydaları

Liposuction vücutta bulunan fazla yağın dışarı atılmasını sağladığı için vücudun daha sağlıklı olmasına yardımcı olur. Aynı zamanda fazla yağların dışarı atılması ile birlikte vücut hatları daha belirgin bir hale gelir ve vücut daha güzel bir görünüme kavuşur. Vücutta fazla bir şekilde bulunan yağlar kendini depolamaya başlar. Bu şekilde oluşan yağlar diyet ve spor ile hiçbir türlü geçmez. Bu yağlar için en uygun işlem liposuction olacaktır.

Son zamanlarda en çok tercih edilen vücut şekillendirme ameliyatlarından biridir. Kilo verdirme gibi bir hedefi olmasa da çıkarılan yağ oranından, bir kilo verme durumu söz konusu olur. Uzman kişilere bu ameliyatı yaptırarak en az hasar alacak şekilde vücudunuzu şekillendirmiş olursunuz. Hem dış görünüş olarak hem de sağlık açısından çok faydalı bir ameliyattır. Bu ameliyatı yaptırmak için gerekli şartlara sahip olmanız gerekir.

Liposuction ile alınan yağlar belirli işlemlerden geçirildikten sonra vücudunuzda eksik olan kısımların doldurulmasında kullanılabilir. Örneğin son dönemde popüler olan ve brezilya poposu olarak da bilinen popoya yağ enjeksiyonu yapılabilir veya yüz bölgesine yağ enjeksiyonu yapılarak yüz gençleştirme ameliyatlarının bir parçası olarak değerlendirilebilir. Eski yara izlerinin kamuflajı için de kullanılabilir.

Liposuction Ameliyat Sonrası

Liposuction ameliyatı yapıldıktan sonra hastanın kendine çok dikkat etmesi gerekir. Belirli bir süre iyi bir bakım ve tedavi ile hasta çok kısa bir zamanda kendini toparlar. Spor ve egzersiz gibi vücudu hareketli tutacak aktiviteleri yaklaşık bir ay kadar ertelemek gerekir. Ameliyattan 3 gün geçtikten sonra duş alınabilir.

Doktorun size vereceği ağrı kesicileri kullanabilirsiniz. Ameliyat sonrasında tamamen doktorunuzun talimatlarına uymanız gerekir. Vücutta biriken ödemden kaynaklı, bu ameliyat sonrasında hemen etki görmek mümkün olmamaktadır. Yaklaşık 6 ay kadar süre geçtikten sonra vücudumuzda incelme görmek mümkündür. Vücudumuzdaki ödemi atmak için ödem atıcı içecekler kullanmanız iyi gelecektir.

Yaklaşık 6 hafta kadar giymeniz gereken korseleriniz olacaktır. Bu korseleri giymeniz ciltte oluşabilecek dalgalanmalar ve düzensizliklerin giderilmesi ve ödemin çabuk atılmasını sağlar.

Liposuction için kliniğimizden en güvenilir hizmeti alabilirsiniz.