WhatsApp
Bizi Arayın

Meme Küçültme

Meme Küçültme

Meme Küçültme Ameliyatı Nedir?

Kadınlar tarafından en çok müracaat edilen estetik alanlar arasında elbette göğüs estetikleri yer alıyor. Her geçen gün gelişme gösteren ve son teknolojik yöntemler kullanılarak yapılmakta olan birçok göğüs estetiği çeşidi mevuttur. Bunlar arasında yer alan meme küçültme ameliyatı da, göğüsleri gereğinden fazla büyük olan ve bu durumdan hem sağlık açısından hem de görünüm açısından rahatsız olan kadınlar tarafından daha sık tercih ediliyor.

Her bayan ve erkeğin, fiziksel endeksine uygun, ideal boyutlarda göğüslere sahip olması gerekiyor. Ancak göğüslerde genetik faktörlerin etkisiyle ya da sonradan kazanılan bir takım faktörlerin etkisiyle zamanla büyüme, yağlanma, ağırlık ve sarkma gibi durumlar söz konusu olabiliyor. Bu durum yalnızca kadınlar için değil aynı zamanda erkekler için de geçerlidir. Bu nedenle meme küçültmeye yönelik yapılan operasyonlar da yalnızca bayanlara özel değildir. Göğüslerdeki fazlalıkların alınması, memelerin ağırlıklarından ve özellikle de yaş ilerledikçe meydana gelen sarkıklıktan kurtulmaları için uygulanan bir operasyon çeşididir.

Meme Küçültme Ameliyatından Sonra İz Kalır Mı?

Çok göze batmayacak derecede, meme küçültme ameliyatı sonrasında bir takım izler meydana gelebilir. Yapılan operasyonun türüne bağlı olarak bir rakete benzer şekilde ya da ters T harfine benzer şekilde göğüs ortasında iz oluşabilir. Ancak bu izin oluşma ve kalıcı olma ihtimali, tamamen göğüslerin küçültme miktarına bağlı olan bir ihtimaldir. Raket olarak adlandırılan iz şekli, göğüslerin baş kısmından etrafına doğru yayılan yuvarlak bir iz çeşididir. Ancak ters T şeklinde ortaya çıkan iz ise göğüs ortalarından başlayarak göğüs altlarına doğru inmekte olan bir izdir.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası Çocuk Emzirilebilir Mi?

Anne olmak isteyen hastaların en çok merak ettikleri durumlardan biri de meme küçültme ameliyatı sonrasında çocuk emzirme olasılığıdır. Bu operasyona maruz kalan anne adaylarının, sonrasında bebek emzirme olasılıkları %50 civarındadır. Özellikle de büyük göğüslere sahip olan kadınlarla yapılan araştırmalar ve operasyonların sonuçlarına bağlı olarak bu yüzdeyi vermek doğrudur.

Ancak net bir şey söylemek her zaman doğru olmayabilir çünkü çok büyük göğüslü olan ya da ideal ve küçük göğüslü olan kişilerin normal bir zamanda da bebek emzirememe durumlarıyla karşı karşıya kaldıkları zamanlar olabilir. Bu nedenle küçültme ameliyatı sonrasında emzirme yapılamaz gibi bir tutum ve tavrı kesinlikle doğru değildir. Ancak bu bilgilere rağmen, endişeli olan bayanların, çocuk sahibi olduktan ve emzirme dönemi geçtikten sonra operasyona katılmaları doktorlar tarafından da tavsiye edilir.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası Ağrı Oluşur Mu?

Her operasyon türünden sonra olduğu gibi meme küçültme ameliyatı sonrasında da bir takım hafif ağrılar meydana gelebilir. Ancak bu ağrılar çok şiddetli ağrılar olmamakla beraber, ağrı kesici kullanılarak giderilebilecek türden ağrılardır. Bu nedenle gönül rahatlığıyla operasyonu yaptırabilir ve sonrasında hafif ağrıları da yöneterek istediğiniz boyutlarda göğüslere sahip olabilirsiniz.

Göğüsler çok hassas yapı ve dokulara sahip oldukları için, genellikle çok şiddetli ağrıların meydana geleceği düşünülür. Ancak bu düşünce tamamen yanlış bir düşüncedir. Ağrı kesici kullanarak giderilebilecek boyutlarda, hafif ağrılar meydana gelir ve iyileşme süreci de oldukça hızlı gelişen bir süreçtir. Genellikle de oldukça rahat geçen bir operasyondur.

Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Memelerde meydana gelen yağ dokularının birikmesi, sarkıklar ve diğer sorunlar, kadınlar için de erkekler için de rahatsız edici boyutlara ulaşabiliyor. Bu nedenle memelerin hem ideal hem de sağlıklı boyuta ulaşabilmesi için, ihtiyaç ve istekler doğrultusunda meme küçültme ameliyatı yapılabiliyor. Tamamen alanında uzman estetik doktorlar tarafından yapılmakta olan bu operasyon, temel basamaklar izlenerek hayata geçirilen bir operasyon türüdür. Her hastanın durumuna ve memelerinin boyutuna göre farklı yöntemler ve adımlar takip edilerek operasyon hayata geçirilebilir.

Aynı zamanda küçültme ameliyatı, standart bir operasyon değildir. Memelerde meydana gelen bölgeye göre kesiklerin atıldığı ve fazla dokuların alındığı bir operasyondur. Bu nedenle de hastalarda, farklı izler meydana gelmesi oldukça olağan bir durumdur. Meme dokusuna bağlı olarak, meme başlarının dikliğine bağlı olarak ve özellikle de memelerin şekli ve birbiriyle olan simetriğine bağlı olarak izlenmesi gereken adım, yöntem ve sonrasında oluşan izler de farklılıklar olabilir.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hem erkekler için hem de kadınlar için uygun olan meme küçültme ameliyatı sonrasında dikkat edilmesi gereken hususlar mevcuttur. Bu operasyon sonrasında bir gece hastanın hastanede vakit geçirmesi uygun görülür. Bir gece boyunca takip sonrasında herhangi bir komplikasyon gelişmediği takdirde, hasta ertesi sabah taburcu olabilir. Estetik açıdan da sağlık açısından da yapılmakta olan bu operasyon sonrasında ağır egzersizlere yer verilmemesi gerekiyor. Ancak bunun yanı sıra çok uzun süreli ve çok ciddi bir dinlenme durumuna da yer verilmesine gerek yoktur.

Operasyon sonrasında pansumanlar kesinlikle değiştirilmemeli ve ilk kontrole kadar doktorun talimatlarına uyulmalıdır. Meme küçültme operasyonundan sonra en çok dikkat edilmesi gereken hususlardan biri de yatış pozisyonlarıdır. 4 hafta boyunca kesinlikle yüz üstü yatılması uygun değildir. Çok dikkat edilmeli ve sırt üstü yatmaya özen gösterilmelidir. Aynı zamanda ilk kontrole kadar hiçbir şekilde duş almak da uygun değildir. Bu operasyon sonrasında doktor tarafından uygulanan özel sütyenler de 6 ile 8 hafta boyunca kullanılmalıdır.

Meme Küçültme Ameliyatı Fiyatları Nelerdir?

Herkes tarafından merak edilen hususlardan bir diğeri ise meme küçültme ameliyatı fiyatlarıdır. Bu operasyonun sürecine bağlı olarak standart fiyatlardan söz etmek mümkün değildir. Hasta için uygulanacak olan yönteme, kullanılacak olan malzemelere ve operasyonun süresine varana kadar her şey hesaplandıktan sonra ve muayenelerle görüşmelerden sonra fiyatlar hakkında bilgi sahibi olunabilir. Çok geniş bir yelpazeye sahip olan meme küçültme operasyonunun fiyatlarında farklılıklar meydana gelebilir.

Meme Küçültme Ameliyatı Öncesi ve Sonrası Karşılaştırılır Mı?

Göğüslerde meydana gelen sonuçları görmek için elbette meme küçültme ameliyatı öncesinde ve sonrasında fotoğrafları çekilir. Göğüslerde meydana gelen farklılığı bu fotoğrafları karşılaştırarak daha net bir şekilde görmek mümkündür. Hem doktorların yaptıkları operasyonu daha detaylı bir şekilde değerlendirebilmesi için hem de hastaların farklılıkları daha net bir şekilde görebilmesi için öncesi ve sonrası fotoğrafları çekilir ve karşılaştırma yapılır.

Meme Küçültme Ameliyatı Kaç Yaşında Yapılır?

Yaş henüz küçükken göğüslerde küçük olur. Ancak yaş ilerledikçe, özellikle de 45 yaşından itibaren göğüslerde daha fazla sarkma meydana geliyor. Bu nedenle yetişkinlik döneminden itibaren meme küçültme ameliyatı yapılabiliyor. Yaş ilerledikçe operasyonu vücudun kaldırma ihtimali de düşmeye başlayabilir. Bu nedenle en ideal yaş grubu içerisindeyken bu operasyonu yaptırmak hem fiziksel manada hem de sağlık açısından daha uygun olacaktır.

Ameliyat sonrasında 6 ile 8 hafta boyunca özel tasarım olan sütyenlerin kullanımına da ara vermeden devam edilmeli ve yatış pozisyonuna çok özverili bir şekilde dikkat edilmelidir.  Tüm süreç boyunca doktorun yönlendirme ve talimatları dikkate alındığında, iyileşme daha hızlı bir şekilde gerçekleşerek normal hayata dönülür.

Detaylı bilgi ve randevu için bizi arayabilirsiniz

Telefon Numaramız

0 (552) 333 73 83

Hızlı İletişim