WhatsApp
Bizi Arayın

Blefaroplasti

Blefaroplasti

Blefaroplasti Ameliyatı Nedir?

Son zamanlarda daha çok merak edilen ve her cinsiyet tarafından tercih edilen blefaroplasti ameliyatı, göz kapağı estetiği olarak da bilinir. Göz kapakları yaş ilerledikçe düşük görünmeye, kırışık görünmeye ve özellikle de çok yumuşak ve sarkık görünmeye başlayabilir. Hem fiziksel açıdan hem de psikolojik açıdan bu görüntü kişileri rahatsız eden bir görüntüdür.
Yüze ilk bakıldığı zaman en fazla dikkat çeken alan şüphesiz gözler ve göz çevresidir. Göz çevresinde meydana gelen sorunlar ve yaşlılık belirtileri, kişiyi giderek rahatsız etmeye başlayabilir. Aslında bu durumdan kurtulmak mümkündür. Alanında uzman doktorlar tarafından yapılmakta olan göz estetiği sayesinde, çok daha genç görünen göz çevresine ve yüze sahip olabilirsiniz. Tamamen doğal bir görünümle sonuçlanan bu ameliyat kişilerin kendilerini daha iyi ve daha genç hissetmesine de olanak sağlıyor.

Blefaroplasti Ameliyatını Kimler Olabilir?

Yüze bakıldığı zaman en çok dikkat çeken ve en çok ön planda olan kısım göz ve çevresidir. Özellikle de göz kapakları, bakışların derinlik ve anlam kazanmasını en fazla etkileyen noktalardır. Göz kapakları düşük olan, göz kapağının etinde yumuşama ve sarkma meydana gelen herkesin öncelikle başvurduğu tedavi yöntemi blefaroplasti ameliyatıdır.
Herkes, karşısındaki kişiyi bakışlarıyla etkilemek ister. Ancak göz kapaklarında estetik olmayan bir görünüm meydana geldiği takdirde, oldukça rahatsız edici görüntüler ortaya çıkabilir. Göz kapakları sadece düşüklüğü ile değil aynı zamanda şişme ve torbalanma gibi sorunlarıyla da kişiyi rahatsız edebilir. Göz kapağında sorun yaşayarak güzellik ve estetik anlamında rahatsız olan ve 18 yaşını doldurmuş herkes bu işlemi yaptırabilir. Ancak daha çok 30 ve ileriki yaşlarda yaptırıldığı görülmektedir.

Blefaroplasti Ameliyatı Sonrasında Neler Olur?

Uzman bir doktor tarafından hayata geçirilen blefaroplasti ameliyatı sonrasında oluşan görünüm herkes tarafından en çok merak edilen konulardan birisidir. Göz kapağı estetiğini yaptıran herkes ameliyattan sonra, meydana çıkan estetik görünümü bir bakışta fark edebilirler.
Gözlerde bulunan sarkmalar, yumuşamalar, kapaklarda meydana gelen torbalanma ve ağırlıklar, bunlardan ötürü oluşan göz yorgunlukları ve diğer tüm dağılımlar ortadan kaldırılır. Göz kapakları ve göz çevresi dengeli bir dağılıma kavuşmuş olur ve aynı zamanda oldukça memnun kalacağınız bir görüş açılmasına da sahip olmuş olursunuz. Bu ameliyat sonrasında yalnızca göz kapaklarında oluşan sarkıklara ve diğer sorunlara değil, göz çevresinde oluşan morluklara ve kaz ayağı gibi çizgilere de veda edebilirsiniz.

Blefaroplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Blefaroplasti ameliyatı olarak bilinen ya da bir diğer adıyla göz kapağı estetiği ameliyatı olarak bilinen bu işlem uzman bir doktor tarafından hayata geçirilmelidir. Göz kapaklarına ve çevresine çok büyük bir dikkatle ve büyük bir titizlikle yaklaşmakta olan uzman doktorlar sayesinde, hem kısa sürede hem de yüksek kalite standartlarına bağlı olarak bu estetik işlem tamamlanır.
Göz kapağı estetiği, lokal anestezi uygulanarak yapılmakta olan bir işlemdir. Genel anestezi verilmemesinin nedeni ise hastaların tamamen uykuya dalarak güven ve konfor kaybı yaşamasına engel olmaktır. Göz çevresinin uyuşuk olması, hem hasta için hem de doktor için daha uygundur ve daha esnek bir çalışmaya zemin hazırlar. Ameliyat esnasında hastanın aşağı bakması istenir ve hasta uyanık olduğu için doktorun talimatlarını da daha rahat bir şekilde yerine getirir.

Aynı zamanda göz kapaklarında dengeyi kurabilmek ve simetriyi yakalayabilmek için hastalara doktorlar tarafından aşağı ya da yukarı bakma talimatları verilebilir. Bu operasyon yaklaşık olarak 1-2 saat süren bir operasyondur. Operasyon esnasında göz kapaklarına, kirpik diplerine kadar inen kesikler atılır, çizgiler ve sarkmalar ortadan kaldırılır ve ardından estetik dikiş atılarak göze hiçbir işlem yapılmamış gibi bir doğal görünüm verilir.

Blefaroplasti Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

En çok merak edilen bir diğer konu ise blefaroplasti ameliyatı sonrası iyileşme sürecidir. İyileşme süreci, hastanın yaşına, yaşam tarzına ve uygulanan operasyonun büyüklüğüne bağlı olarak elbette kişiden kişiye değişiklik gösterir. Ancak genel olarak bakıldığında iyileşme süresi yaklaşık olarak 2-3 gün arasında değişmektedir. 2-3 gün içerisinde hastalar normal yaşantılarına dönüş yaparak, sosyal hayatlarına rahat bir şekilde devam edebilirler. 2. haftanın sonunda ise izlerin iyileşme süreci büyük ölçüde tamamlanmış olur.

Blefaroplasti Ameliyatı Esnasında Acı Hissedilir Mi?

Operasyon denildiği zaman genellikle bir korku duyulur. Herkes, operasyon esnasında acı hissedip hissetmeyeceği konusunda meraka düşer. Ancak blefaroplasti ameliyatı esnasında göz kapağı ve göz çevresine lokal anestezi uygulandığı için, hasta hiçbir şekilde kesik acısı ya da başka bir ağrı, acı hissetmez. Oldukça sakin, konforlu ve güvenilir bir şekilde gerçekleşmesi gereken bu operasyon 1 – 2 saat içerisinde acısız ve ağrısız bir şekilde tamamlanır.

Blefaroplasti Ameliyatı Yaşlanma Belirtisi İçin Mi Yapılır?

Göz çevresinde, göz altlarında ve göz kapaklarında yaşa bağlı olmaksızın birçok sorun meydana gelebilir. Genetik faktörlerden ötürü ya da yaşayış tarzına bağlı çevresel faktörlerden ötürü göz kapaklarında düşme ve sarkma gibi durumlar oluşabilir. Ancak göz çevresini en çok etkileyen faktör, yaşın ilerlemiş olmasıdır. Yaş ilerledikçe hem ciltte hem de göz kapaklarında yumuşama ve sarkma gibi durumlar daha fazla meydana geleceği için blefaroplasti ameliyatı ileri yaşlarda daha fazla tercih edilmektedir. Göz çevresinde ve kapaklarında meydana gelen çizgiler, kaz ayakları ve benzeri sorunlar için de blefaroplasti tercih edilebilir.

Blefaroplasti Ameliyatı Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Her operasyon sonrasında olduğu gibi, blefaroplasti ameliyatı sonrasında da dikkat edilmesi gereken önemli hususlar mevcuttur. 2-3 gün içerisinde alışılan günlük hayata dönmek mümkündür ancak bu günlerde televizyon izlemek, kitap ve gazete gibi materyalleri okumak, bilgisayar ve telefon ekranı kullanmak gibi göze ağırlık veren eylemlerden kaçınılması gerekir. Tamamen gözlerinizle gerçekleşen eylemleri yapmak için en az 2 hafta daha iyileşme sürecinin tamamlanmasını beklemeniz gerekir. Ayrıca gözlük ve lens gibi araçları kullanmak için de 1-2 haftalık iyileşme sürecinin tamamlanması gerektiğini bilmelisiniz. Bu dikkat edilmesi gereken hususlara dikkat edilmediğinde, gözlerde şişme ve morluk gibi sorunlar meydana gelebilir.

Blefaroplasti Ameliyatı Ne İçin Yapılır?

Yaş ilerledikçe meydana gelen göz kapağı sorunları ve göz çevresi sorunları, kişileri olduğundan daha yaşlı gösterebilir. Bu duruma karşı tedbir almak ve göz kapaklarındaki şişlik, sarkma ve farklı görüntülerden kurtulmak için blefaroplasti ameliyatına ihtiyaç duyulabilir. Tamamen kişinin güzellik ve estetik algısı dikkate alınarak, hasta ve doktor onayı sonrasında bu ameliyat gerçekleştirilir.