WhatsApp
Bizi Arayın

Zayıflama Sonrası Vücut Toparlama

zayiflama sonrası

Her çağın kendine ait bir getirisi vardır. Özellikle güzellikle ilgili her çağda oluşturulan bu kriterler daha çok kadınların büyük sorunlarından biridir. Her geçen gün modaya ayak uydurmaya çalışmak, hem cilt hem vücut güzelliğini koruyabilmek, yaş ilerlese de genç kalabilmek, her daim fit kalarak istediğini giyebilmek gibi konular birçok estetik gelişmelere ön ayak olmuştur. Kadınların ve herkesin genel anlamda bu ihtiyaçları birçok araştırmalar ve çalışmalar sonucu geliştirilen estetik müdahalelere ihtiyaç oluşturmuştur. 

Her insanın hayali zayıf ve fit bir şekilde görünmektir. Bunlar için yıllarca yapılan diyetler ve sporlar insanların kâbusu haline gelmektedir. Birçok sebeple alınan bu kilolardan sağlıklı bir şekilde kurtulmak zor bir meseledir. Kilolardan kurtulduktan sonra da vücutta bıraktığı deformasyon da ayrı bir süreci başlatır. Bu süreç sonrası için geliştirilen zayıflama sonrası vücut toparlama işlemleri de bu zor geçen günlerin son noktasını koymaktadır.

Kilo Verme Sonrası Neler Yapılabilir?

Yıllarca yürütülen birçok diyet programı ve yağ aldırma gibi işlemlerin başarılı sonuçlar vermesi sonucu maalesef süreç bitmiyor. Hamilelik sonrası için de geçerli olan deri sarkması ve deri elastikiyet kaybı gibi olumsuz sonuçlar insanların mutluluklarını yarıda bıraktıran faktörlerden olmaktadır.

Vücut derisi bir anda fazla yağ kaybetmesiyle birlikte gevşeme ve çatlaklara sebep olmaktadır. Bunun yanı sıra oluşan deri sarkıntıları ise sanki kilo verilmemiş gibi bir hissiyat yaratmaktadır. Büyük özgüven problemlerine yol açan bu durumda insanlar vücutlarını saklama ihtiyacı hisseder ve utanç duyarlar. Bu sorunlar ortaya çıktığında akla gelmesi gereken çözüm zayıflama sonrası vücut toparlama işlemleridir. 

Vücut Toparlama İçin Estetik Uygulamalar

Vücut ani ve fazla kilo vermeler sonucu iç hacmini kaybettiği için yağlar ve kaslarla gerilmiş deri bir anda gevşer ve sarkmalara sebep olur. Deri sarkmaları herhangi bir spor ve egzersizle de kurtulması mümkün olmayan bir problem olduğu için zayıflama sonrası vücut toparlama operasyonlarına ihtiyaç duyulur. Gerek görülen bir ya da birkaç bölgede, pek çok yöntem ve yeni teknoloji ile yapılan bu işlemler, gayet güvenilirdir ve psikolojik olarak rahatlama sağlarlar.

Vücut toparlama müdahaleleri, vücudun neresinde sarkma meydana geldiğine göre seçilen yöntemlerdir. Bu bölgeler daha çok kollar, iç bacak bölgesi, karın, göğüs bölgesi ve popodur. Bazı insanlarda ise aşırı kilo vermeye bağlı olarak yüzde de sarkmalar meydana gelmektedir. 

Kol Germe Operasyonu

Kilo alıp verme veya yaşlanma gibi sebeplerle ortaya çıkabilen koldaki sarkmalar zayıflama sonrası vücut toparlama işlemleri ile mümkündür. Neredeyse hiçbir yaş sınırı olmayan bu yöntemde, çok erken yaşlarda böyle bir sorunla karşılaşma ihtimali çok düşük olduğundan, çocuklar ve gençlerde yapılma oranı çok düşüktür. İleri yaşlarda, yaşa veya kiloya bağlı sarkmalarda ise genel sağlık durumuna bağlı olarak işlem önerilir. 

Derideki sarkma oranına bağlı olarak ameliyat türüne karar verilir. Bazı vakalarda deri sadece koltuk altında bir sarkmaya sebep olur ve bu durumda koltuk altında yapılan bir müdahale ile işlem bitirilir. Bazılarında ise deri koltuk altından dirseğe kadar uzanan bir sarkmaya sahip olur, bu durumda dirseğe kadar olan bu bölgenin tamamında bir dikiş oluşmaktadır ancak önden ya da arkadan ilk bakışta göze çarpan bir görüntü oluşturmaz.

Ameliyat çoğunlukla genel anestezi yöntemiyle yapılır. Yaklaşık olarak 1,5 – 2 saat süren bu operasyon sonrası ertesi gün taburcu olmaktadırlar. Ameliyattan sonraki ilk 2 gün duş alımı yasaktır ve bir bandaj kullanılır. 

İç Bacak Germe (Uyluk Germe)

Birçok kadın ve erkekte ilerleyen yaşlarda da ortaya çıkabilen bu durum, daha çok aşırı kilo verimi sonrası üst bacaklarda oluşan deri sarkmaları, birçok problemi de beraberinde getirmektedir. Estetik olarak kötü görünmesinin yanı sıra, bacakların iç kısımlarının sürekli sürtünmesi sonucu terleme ve pişik gibi olumsuz durumlara da sebep olmaktadır. Bu durumda zayıflama sonrası vücut toparlama operasyonlarından olan iç bacak germe ya da uyluk germe işlemi uygulanması gerekmektedir.

Bacak germe operasyonu genel anestezi altında yapılan, yaklaşık olarak 2 saat süren estetik operasyonlardan biridir. Bu operasyonda kasıktan iç bacak yüzeyindeki sarkan deri kesilerek alınır. Bacak derisi ise kasık bölgesine doğru gerdirilerek kasık çizgisine dikilir. Bu sayede fazla deriden kurtulunmuş olur. 

Aynı gün içinde ayağa kalkabileceğiniz bu operasyondan sonra çok fazla ağrı beklenmez ve basit ağrı kesiciler ile ağrılar yok edilebilir. Maksimum 15 gün süren iyileşme sürecinin ardından normal hayatınıza dönmek mümkün olacaktır. 

Karın Germe

Hamilelik sonrası ve kilo verme sonrası oluşan, sarkmalar ve çatlak tedavileri için kullanılan zayıflama sonrası vücut toparlama işlemlerinden biridir. İnsanların en çok rahatsız olduğu bölgelerden biri olan karın, zayıfladıktan sonra da sarkan deri görünümüyle bir operasyona ihtiyaç oluşturur.

Karın germe operasyonu genital bölgenin üst tarafında yapılan bir işlemdir. Genital bölgenin üstünden iki tarafa yanlara doğru açılan kesiler sayesinde fazla deri bölgeden alınır, göbek deliği etrafında da uygulanan bu işlemden sonra göbek deliğinin yeri yeniden organize edilip yerleştirilir. Yanlara ve alta doğru gerdirilen deri sayesinde kolay yoldan düz bir karına kavuşmak mümkün olmaktadır. 

Yaklaşık olarak 3 saat süren bu operasyon sonrası 2 gün sonra taburcu edilirsiniz. 1 ay boyunca sürekli giymeniz gereken bir korse önerilir ve ani hareketlerden kaçınmanız gerekmektedir. Kadınlara bu operasyon sonrası en az 1 sene gebelik önerilmez, böyle bir ihtimali olanlara ise işlem önerilmez.

Popo Kaldırma

Verilen kilolarla birlikte kalçalardan da hacim kaybedersiniz. Kalçada oluşan bu düzlük ve sarkma istenen bir durum değildir. Bu durumlarda popo kaldırma için protez koyma, yağ enjeksiyonu ya da dolgu enjeksiyonu gibi seçenekler bulunur. Kişide dolgun ve belirgin bir kalça sağlayan bu yöntemler zayıflama sonrası vücut toparlama işlemleri arasında, kişinin durumu ve tercihi ile uygulanır. 

Meme Dikleştirme

Yapısı incelendiğinde herhangi bir kas yapısının bulunmadığı meme dokusu yağ ve süt bezlerinden oluşur. Zaman içinde bu göğüs dokusu ilerleyen yaş, yer çekimi, kilo alıp verme ya da emzirme gibi sebepler sonucunda eski formunu kaybedip, sarkmaya başlar. Kadınlar için en önemli bölgelerden biri olan göğüsler de bir operasyona ihtiyaç duyar.

Hasta ayakta muayene edildikten sonra operasyona karar verilir. Memenin baş kısmı ve meme bezleri miktarı ölçülür. Hasta hafif bir sarkmadan muzdaripse meme bezleri altına silikon meme protezleri yerleştirilir. Ancak sarkma ciddi boyutlarda ise, meme bezleri altına silikon meme protezi yerleştirilir ayrıca çoğunlukla meme toparlama işlemi de uygulanır. Bu işlemler sayesinde meme daha dolgun ve diri bir görünüm kazanmış olur. 

Kullanılacak yönteme göre işlem 2 ile 4 saat arası sürmektedir. Kesinlikle genel anestezi altında uygulanır. İşlemin hemen ardından buz kompress uygulamasına başlanır ve sporcu sütyeni tarzı sütyenler giyilmeli ve en az 1 ay kadar kullanılmalıdır. Memenin son şeklini alması yaklaşık 2 ay sürmektedir. Tüm bu işlemler hakkında bilgi almak için kurumumuzla irtibata geçebilirsiniz.