WhatsApp
Bizi Arayın

Karın Germe

Karın Germe

Karın Germe Ameliyatı Nedir?

Abdominoplasti olarak bilinen karın germe işlemi en çok tercih edilen estetik işlemleri arasında yer alır. Yaş ilerledikçe ya da sedanter bir yaşam tarzına bağlı olarak karın bölgesinde yağlanma, deride sarkma ve benzer form değişiklikleri meydana gelebilir. Karın bölgesi hem erkekler için hem kadınlar için oldukça önemlidir. Özellikle de yaz aylarında daha rahat bir şekilde mayo, bikini ve büstiyer giyebilmek ve karın bölgesini ortaya çıkarabilmek için karnın düz ve sert olmasını herkes ister.

Karın bölgesinde meydana gelen sarkmalar, kırışıklıklar ve yağ dokularının birikimi sonucunda hem fiziksel açıdan hem de psikolojik açıdan hoş olmayan görünümler ortaya çıkar. Kilo ve sarkma dışında, herhangi bir iz ya da deformasyon da karın bölgesinde meydana gelebilir. Tüm bu karın bölgesi sorunlardan kurtulmanın en etkili yolu karın germe ameliyatı olmaktır.

Karın Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Karın bölgesi en hassas olan ve çok çabuk kilo alabilecek olan bölgeler arasında yer alıyor. Cinsiyete bağlı olmaksızın herkes için karın bölgesinin kaslı olması ve gergin olması oldukça önemlidir. Göbek bölgesinde deforme ve yağlanma, sarkma ve iz gibi durumlar meydana geldiğinde karın germe ameliyatı ilk yöntem olarak tercih edilen yöntemlerden birisidir. Bu operasyon deride meydana gelen deformitenin giderilmesi amacıyla  yapılır.

Karın bölgesinde germe operasyonu deri üzerinden yapılır. Derideki sarkıklık anestezi altında alınarak aşağıya doğru çekilir ve germe işlemi tamamen manuel ve profesyonel bir şekilde gerçekleştirilir. Burada en önemli pozisyon ise göbek deliğini merkeze almak ve bunun sonucunda simetrik bir şekilde işlem yapmaktır. Tüm karın bölgesi sorunları germe ameliyatı sonucunda ortadan kaldırılır. Doğum sonrasında meydana gelen çatlaklardan, doğum sonrası fazla yağlarından da rahatlıkla bu operasyon ile kurtulabilirsiniz.

Karın Germe Ameliyatının Süresi Ne Kadardır?

En çok merak edilen ve karın bölgesini gerdirmek isteyen kişilerin aklında yer alan sorulardan biri karın germe ameliyatının süresinin ne kadar olduğudur. Genel olarak bu operasyon 3 ile 3.5 saat arasında sürüyor. Ancak karın bölgesi daha geniş olan kişilerde bu süre 4 saate kadar çıkabiliyor. Ancak alınacak olan deri bölgesinin küçük miktarda olması ve hafif bir yöntem uygulanması sonucunda operasyon 1 ile 2 saat arasında da sonuçlanabiliyor. Yani karında meydana gelen gevşekliklere bağlı olarak, sarkmalara bağlı olarak, alınacak olan yağ miktarına da bağlı olarak ameliyat süresi uzayıp, kısalabiliyor.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Her operasyon sonrasında iyileşme süreci elbette herkes tarafından merak edilir. En çok tercih edilen estetik işlemlerinden biri olan karın germe ameliyatı sonrasında da iyileşme süreci hastadan hastaya değişiklik gösterebilir. Ancak genel olarak iyileşme süreci 1-2 gün kontrol altında tutulup taburcu edildikten sonra başlar. Operasyondan sonra 3-4 saat içerisinde ayağa kalkmanız normaldir. Aynı zamanda 1 ay boyunca giyilmesi gereken korsenin giyilmesine de düzenli olarak dikkat edilmesi gerekir.

Operasyondan sonra bu bölgeye hemen su değmemesi gerekir, ancak 2-3 gün geçtikten sonra duş alabilirsiniz. Bunun nedeni ise bölgede bulunan estetik dikişlerin hemen su almaması gerektiğidir. Aynı zamanda dikişlerin tam olarak yerleşmesi ve atmaması, ağrı ya da şiddetli farklı durumlarla karşılaşılmaması için, hapşırırken, öksürürken ve ıkınırken de çok dikkatli olunması gerekir.

Karın Germe Ameliyatı İçin Kimler Uygundur?

Cinsiyet farkı olmaksızın herkesin yaptırması için uygun olan karın germe ameliyatının yetişkinlik döneminde yapılması çok daha uygun olacaktır. İyileşme süreci de oldukça hızlı şekilde gelişmekte olan  karın germe ameliyatı sonrasında ağır egzersiz ve hareketlerden bir süre kaçınılması gerekir.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası İz Kalır Mı?

Tıpkı sezaryen dikişlerinin olduğu yerdeki gibi karın germe ameliyatı sonrasında da ufak bir iz meydana gelir. Ancak bu izler zaman içerisinde başka yöntemler kullanılarak kaybedilebilir. Ancak ameliyattan hemen sonra kaybetmek istediğinizde iç çamaşırınızla çok kolay bir şekilde kaybedebilirsiniz. Ancak alanında uzman doktorlar, izin çok daha hızlı bir şekilde kaybolması için, kremler ve silikon bantlar verilir. Bu ürünler sayesinde ince  ve pembe olan ameliyat izini çok daha kolay ortadan kaldırabilirsiniz.

  • Yaz aylarında ameliyat olduğunuz takdirde, göze batmayan bu izi iç çamaşırınızla veya bikininizle çok rahat şekilde gizleyebilirsiniz.
  • Silikon bantlar kullanarak  bu pembe izi çok daha çabuk kaybedebilirsiniz.
  • İz geçirici kremler kullanarak, izin renginde ten rengine doğru bir açılma sağlayabilirsiniz.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası Neler Olur?

Herkesin en çok merak ettiği konulardan bir diğeri ise karın germe ameliyatı sonrasında oluşabilecek komplikasyonlardır. Ancak sanılanın aksine, bu ameliyat sonrasında şiddetli ağrılar ya da farklı durumlar söz konusu olmaz. Ancak ilk 1-2 gün karında normal bir şekilde şişme meydana gelebilir. Ayrıca ağrı ve acı da hissedilebilir. Ancak bu ağrılar, ağrı kesici kullanılarak giderilebilecek seviyede hafif olan ağrılardır.

Operasyon esnasında karın bölgesine yerleştirilmekte olan drenler de ikinci gün çıkarılır. Ancak uygulanan cerrahi yönteme bağlı olarak bu drenler birkaç gün daha karında kalabilir. Korse kullanımına da ameliyat sonrasında en az 1 ay boyunca devam edilmesi gerekir. Ameliyat sonrasında düzenli aralıklarla pansumanlar ve yıkanmalar için de kontrole gidilmelidir.

Karın Germe Ameliyatı Öncesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Her ameliyat türünden önce dikkat edilmesi gereken hususlar olduğu gibi karın germe ameliyatından önce de dikkat edilmesi gereken hususlar mevcuttur. Ameliyat öncesinde bir süre boyunca kan sulandırıcı ilaçlardan, yiyecek ve maddelerden uzak durulması gerekir. Aynı zamanda güneşte çok uzun süre kalınmaması da önemlidir. Sigara, alkol ve kafein gibi maddelerden de ameliyat öncesindeki 2 haftalık süreçte uzak kalmanız gerekir.

Özellikle ameliyattan önce ağır diyet ve rejimlerden de uzak durmanız lazımdır. Bununla beraber soğuğa maruz kalmamalı ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara da yakalanmamaya da özen göstermelisiniz. Enfeksiyon ve soğuk algınlığı tarzında hastalıklarınız olursa bu, ameliyatın uzun bir süre ertelenmesine sebep olabilir.

Karın Germe Ameliyatı Sonrasında Normal Hayat Süreci

Karın germe ameliyatı farklı teknikler ile kombine edilebilir. En çok kombine edilen ameliyatlar liposuction ve meme ameliyatlarıdır. Abdominoplasti ile ilgili bilinmesi gereken şey bu ameliyat bir kilo verme ameliyatı değildir. Hastalardan vermesi gereken kilolarının verilmesi istenir. Ve vücut şekillendirme ona göre yapılır. Karın germe ameliyatı genel anestezi altında yapılır. Ameliyat süresi uygulanacak teknik ve ilave prosedürlerle birlikte 2 ile 5 saat arasında değişir. Karın germe ameliyatı mini veya tam karın germe olarak ikiye ayrılabilir. Mini karın germe ameliyatında sezeryan kesisi gibi bir kesi ile gerçekleştirilir. İzlerin iç çamaşırının içinde kalmasına dikkat edilir. Tam karın germede ise her iki leğen kemiğine kadar uzanan bir iz planlanır. Yeni bir göbek deliği oluşturulur. Hastanın ihtiyacına göre karın kası onarımı da yapılır. Her iki ameliyatta da drenler ile hasta korse giydirilerek ameliyattan çıkarılır. Drenler birkaç gün tutulur. Hasta istirahat döneminde birkaç gün refakatçiye ihtiyaç duyar. Yaklaşık 2 ay kadar korse giyilir. Vücudun şekillenmesi ve izlerin olgunlaşması için 8 ay kadar beklenir. Hasta yaşam biçimine özenli davranmaz karbonhidrattan zengin beslenirse ameliyatın başarısı  zaman içinde düşecektir.

Karın Germe Ameliyatının Riskleri Var Mıdır?

Her operasyonda olduğu gibi karın germe operasyonunda da bir takım riskler vardır. Ancak uzman doktorlar tarafından yapılmakta olan bu ameliyat neticesinde tüm riskler en aza indirilir. Bu nedenle gönül rahatlığıyla ve güven içerisinde sizler de  bizden bu operasyon hizmetini alan kişiler arasına dahil olabilirsiniz.