WhatsApp
Bizi Arayın

Yanak Dolgusu

Yanak Dolgusu

Genç ve sağlıklı bir cilt görünümüne sahip olmak herkesin çok istediği bir durumdur. Bu nedenle günümüzde çeşitli yüz operasyonları vardır. Bunlardan biri de yanak dolgusudur. Hem pratik hem de acısız olmasıyla çok tercih edilen estetik operasyonlardan biridir. 

Yaş ile birlikte yanakların dolgunluğu da azalır. Eski canlı ve sağlıklı görünümüne kavuşmak isteyenler için yanak dolgusu operasyonu pratik bir yöntemdir. Yanak dolgusu uygulamaları kısa sürede sonuç veren kolay uygulamalardır. Hijyenik bir klinik ortamında yapılması çok önemlidir. Yanak dolgusu işleminde enjeksiyon ile yanaklara dolgunluk kazandırılır.

Yanak Dolgusu Neden Tercih Edilir?

Yanak dolgusu yanakların çökük görüntüsünü ortadan kaldırmak amacıyla yapılan bir işlemdir. Zamanla sarkan içe çöken yanaklar yüze daha yaşlı bir ifade katar. Yanak dolgu uygulaması tek seansta yapılır ve yaklaşık bir hafta içerisinde etkisini göstermeye başlar. Lokal olarak uyuşturulduğu için ağrısız ve acısız bir uygulamadır. 

Zayıf kişilerin de tercih edebildiği bu işlem ile yanaklara dolgunluk vererek daha sağlıklı bir yüz ifadesi elde edilir. Operasyondan sonra kişi sağlıklı ve dolgun bir yüz görünümüne sahip olur. Genellikle çok kilo alıp sonrasında zayıflayan kişilerin yanaklarında sarkma meydana gelir. Bu kişiler yanak dolgusu operasyonunu tercih ederek daha dinç bir görünüme kavuşurlar.

Yanak dolgusu ile yanaklardaki kırışık görüntü de ortadan kalkmış olur. Alın ve çene çıkıklığı dengelenir. Yanak dolgusu sayesinde göz çukurluğu azalarak burun şekli de ortaya çıkar. Burun yapısının daha karakteristik bir yapıya sahip olmasını isteyen kişilerin tercih ettiği bir işlemdir. Uygulamadan sonra kişi günlük hayatına hemen dönüş yapabilir. 

Uygulandıktan bir süre sonra etkisini kaybetmeye başlayacaktır. Bu durum karşısında yeniden yanak dolgusu yaptırmanın herhangi bir sakıncası yoktur. Aksine düzenli olarak dolgu yaptırılarak daha sağlıklı bir cilt görünümü elde edilir.

Yanak Dolgusu Nasıl Yapılır?

Yanak dolgusu yaklaşık 15-20 dakika gibi kısa sürelerde yapılan bir işlemdir. Hyaluronik asit kullanılarak yapılan bu işlemle yanaklara dolgunluk kazandırılır. Hyaluronik asit cildin doğal yapısında vardır ancak zamanla azalmaya başlar. Hyaluronik asit yanaklara enjekte edilerek yanaklar yeni bir görünüm kazanmış olur. Dolgu öncesi cilde bölgesel uyuşturucu kremler sürülür. Böylelikle enjeksiyon sırasında oluşabilecek ağrılarda azaltılmış olur. İşlem yapılan bölgede herhangi bir iz kalmaz.

Uygulanacak dolgu miktarı işlemi yapan uzman tarafından müşterinin istekleri doğrultusunda uygulanır. Fazla miktarda uygulanan dolgu kişiyi olduğundan kilolu gösterebilir. Kulaklar, burun, yanaklar, çene, gözler ve ağız bir bütün olarak değerlendirilip dolgunun miktarı bu orana göre belirlenmelidir. Yüz bu şekilde daha orantılı bir hâl alacaktır. Yanaklar yeterli hacimde olduklarında yüzü daha sağlıklı ve dinç gösterecektir. Yaşlılıkla birlikte gelen çizgilerde bu şekilde kaybolup daha genç bir görünüm elde edilecektir. 

Yanak Dolgusu Etkisini Ne Zaman Gösterir?

Yanak dolgusu operasyonundan sonra en erken 3 gün  en geç 1 hafta içinde etkileri görünmeye başlanır. Bu süre dolgu uygulanan cildin yapısına göre değişiklik gösterir. İşlemin yapıldığı kişilerde çoğunlukla ilk 3 gün içinde etkinin görünmeye başlandığı belirlenmiştir. 10-15 gün içerisinde dolgu etkisini tamamen göstermiş olacak ve yüz oturmuş olacaktır. 

Yanak Dolgusu Öncesi Neler Yapılmalıdır?

Yanak dolgusu öncesi dolgu yapılacak yüz analizi çok iyi yapılmalıdır. Analiz edilen yüzün yapısına uygun dolgu gerçekleştirilir. Bu yüzden uzman kişilerin bu işlemi yapmaları gerekir. Kulaklar, burun, alın, yanaklar, ağız ve çene bir bütün olarak kabul edilerek kişiye özel dolgu işlemi uygulanır.

Yanak dolgusu operasyonu hızlı ve pratik bir uygulamadır. Sürekli kullanılan ilaçlar hakkında doktora yanak dolgusu operasyonundan önce bilgi verilmelidir. Kan sulandırıcı tüm ilaçların işlemden önce kullanımı kesilmelidir.

Herhangi bir maddeye alerjisi olan tüm hastalar yanak dolgusu operasyonundan önce mutlaka doktorunu bilgilendirmelidir. Operasyon öncesi kullanılan kremlerin kullanımına son verilmelidir. Ayrıca işlemden önce güneş ışınlarına fazla maruz kalmamaya özen gösterilmelidir.

Yanak Dolgusu Sonrası Neler Yapılmalıdır?

Yanak dolgusundan sonra kızarıklık ya da yanaklarda ödem oluşabilir. Bu gibi durumları yaşamamak için klinik bir ortamda uzman kişilerce yapılmalıdır. İşlem sonrası cilde buz uygulaması yapılarak şiş ve kızarıklıkların önüne geçilir.  Kızarıklık ve şişlik oluşmaması için operasyon sonrası gerekli kremler sürülmelidir.

Yakıcı güneş ışınlarından uzak durulmalı ve güneş kremi kullanılmalıdır. Havuzlarda enfeksiyon kapma olasılığı yüksek olduğu için operasyondan sonra en az 2 gün bu ve benzeri yerlerden uzak durulmalıdır. Cilt bakımı ve lazer gibi yüzü zorlayacak uygulamalara da yanak dolgusundan sonra bir süre ara verilmesi gerekir. 

Yanak dolgusu öncesinde olduğu  gibi sonrasında da kan sulandırıcı ilaçlar kullanılmamalıdır. İşlem sonrası bol su içmek gerekir. Operasyondan sonraki ilk 24 saatte cildi zorlayacak aktivitelerden kaçınılmalıdır. İyileşme sürecinde sırt üstü yatmaya özen gösterilmelidir ve sıcak su ile banyo yapmaktan kaçınılmalıdır.  Dolgu uygulanan bölge ovulmamalı ve kaşınmamalıdır. İşlem sonrası tekrar sarkmalara neden olmaması için düzenli aralıklarla yanak dolgusu operasyonu gerçekleştirilmelidir. 

Kimlere Yanak Dolgusu Yapılmaz?

Yanak dolgusunun yapılamayacağı bazı durumlar da mevcuttur. 18 yaşından küçüklere bu operasyon yapılamaz. Aşırı derecede yıpranmış ciltlerde cevap veremeyeceği için yine yanak dolgusu yapılmaz. Ciltte çeşitli leke ya da açık yara varsa yanak dolgusu yapmada engel teşkil edebilir. Bu nedenle yanak dolgusu için bu lekelerin geçmesi beklenir ya da yanak dolgusu yapılmaz.

Yanak Dolgusu Yaptırmanın Yan Etkileri Var Mıdır?

Günümüz teknoloji imkânları ve uygulama yapılacak merkezlerin hizmet kalitesiyle yanak dolgusu işlemlerinde risk sıfıra yakındır. Uzman bir kadroyla hijyenik ortamlarda yapılacak işlemler yanak dolgusu risklerini ortadan kaldırır. Ancak yinede yanak dolgusu operasyonunda sonra hafif kızarıklık ve ödem oluşabilir.  Her ne kadar kısa ve kolay bir işlem gibi görünse de mutlaka bir cerrahi uzman tarafından yapılarak risklerin oluşması engellenmelidir. Yanak dolgusu sonrasında meydana gelen yan etkiler kalıcı değildir. Kişi dolgu işlemi sırasında kullanılan malzemelere karşı alerjik reaksiyon gösterebilir. Dolgu sırasında kullanılan hyaluronik asit insan vücudunda bulunan doğal bir madde olmasından dolayı alerjik bir durum oluşturmayacaktır.

Yanak Dolgusu Kalıcılığı Ne Kadardır?

Yanak dolgusu belirli aralıklarla  düzenli olarak yapılması gereken bir operasyondur. Geçici bir estetik türü olan yanak dolgusunu bir kere yaptırmak ömür boyu kullanmak anlamına gelmemektedir. Yaklaşık etkisi 6 ila 12 ay arasında değişmektedir. Geçici olan bu estetik operasyonun etkisi kişinin cilt yapısına, dokusuna yaş ve cinsiyetine göre değişiklik göstermektedir. Ayrıca dolguların sürekli yenilenmesi dolgunun etkisini arttıracaktır. 

Yüze enjekte edilen dolgunun miktarı dolgunun ömrünü uzatacaktır ancak miktar aynı zamanda yanağın doğal görünümünü de etkileyecektir. Bu yüzden doğru miktarda dolgunun yüze enjekte edilmesi önemlidir. Kullanım süresini artırmak isterken yüzdeki natürel görünüm kaybedilebilir. 

Yanak dolgusu operasyonun kısa süreli ve kolay olması herkesin yapabileceği bir işlem olacağı anlamına gelmez. Olası komplikasyonların önüne geçmek için uzman  bir cerrah tarafından klinik bir ortamda yapılması çok önemlidir. Kurumumuz uzman ve tecrübeli kadrosuyla son teknoloji ekipmanlarıyla siz değerli müşterilerimize hizmet sunmaktadır.