WhatsApp
Bizi Arayın

Genital Bölge Kararması Nedenleri ve Tedavisi?

genital bolge kararmasi

Yakın zamanlara kadar genital bölge estetiği denince akla vajinal bölgede genişleme sorunu için vajinoplasti; vulva dediğimiz tüm genital bölgenin aşağı doğru yer değiştirmesi sorunu için vulvoplasti; labium minora yani küçük dudaklarda büyüme sorunu için labioplasti; labium majöra yani büyük dudaklarda doku kaybına bağlı olarak sarkık görüntü sorunu için dış dudak dolgunlaştırma ve üst genital bölge yani venüs tepesindeki dolgunluk sorunu için pubis estetiği geliyordu.

Artık vajina beyazlatma da bu işlemlerden biri haline geldi. Vajina beyazlatmanın odaklandığı sorun ise, kadınları rahatsız eden bir sorun olan genital bölge ve çevresindeki kararma, koyulaşma sorunu.

Genital Bölgede Kararmanın Nedenleri

Yazımızın bu kısmında genital bölgede kararmanın çeşitli nedenlerine değineceğiz. İlk neden, iç faktörlerdir. Örneğin, kişinin hormonal değişiklikleri bir sebep olabilir. Bu değişiklikler genellikle puberte yani ergenlik döneminde, doğum sırasında, emzirme sırasında ya da menopoz döneminde meydana gelebilir.

Özellikle de ten rengi daha koyu olan kadınlarda genital bölgesinde ve çevresindeki dokularda koyulaşma daha yaygındır.

Diğer bir neden ise dış faktörlerdir. Dış faktörlere bağlı genital bölge kararmasının esas nedeni, çoğunlukla tahrişlerdir. Bu grupta en sık neden, epilasyon yapılmasına bağlı genital bölge kararması olarak görülür. Bildiğimiz en klasik yöntem olan ağdadan lazer epilasyona kadar her türlü epilasyon işlemi, tetikleyici olabilir. Kıl alınması işlemi, bölgede tahrişe neden olur.

Epilasyon yöntemlerine ek olarak, giyilen sıkı kıyafetlerin o bölgede sürtünme yapmasıyla da tahriş meydana gelebilir. Genital bölgede batık ya da sivilce tarzı lezyonların aşırı oynanması da bir tahriş nedenidir. Bazı durumlarda, doğum kontrol hapları ve bazı diyetler de koyulaşmaya neden olabilir.

Diğer kararma nedenleri nelerdir ?

Tabi bütün bunların yanında, bazı hastalıklar da genital bölge kararmasına sebep olabilir. Örneğin, adison hastalığı dediğimiz sürrenal bezin yetersizliğinde ya da cushing sendromunda genital bölgede kararma meydana gelebilir. Diyabet, porfirya, aşırı sigara kullanımı ve diğer bir çok kronik rahatsızlıklarda da bu bölgede koyulaşma zamanla meydana gelebilir.

Bu işlemden önce söz konusu rahatsızlıkların olup olmadığı tespit edilmelidir. Eğer neden hormonal değişiklikler ya da dış tahrişler ise, bu bölgede oluşan enflamasyon sonucu leke yani renk değişimini vajina beyazlatma yöntemi ile büyük oranda düzeltilebilir.

Vajina Beyazlatma Nasıl Yapılır?

Vajina beyazlatma için çeşitli yöntemler vardır. Bunların hepsinin etkinlikleri belli düzeylerde seyreder. Bence bu duruma daha çok tahriş neden olduğu için, kimyasal tedavinin daha etkin olacağını ve daha kalıcı sonuç yaratacaktır. Bu nedenle, o bölge için geliştirilen kimyasal peelinglerin kullanılmasını uygun buluyorum. Kimyasal peelingle tedavi, yeni geliştirilen yöntemlerden olan TCA dediğimiz daha orta düzeyde bir peeling etkili asitide içeriği sayesinde, daha etkili oluyor. Tek uygulamanın ardından bir ay boyunca evde uygulanan medikal tedavi ile sonuca ulaşılıyor. Kimyasal peeling yöntemi, sadece genital bölge yani labium majöra değil kasık bölgesi ya da daha yukarıda pubis bölgesinde oluşan problemler için de uygulanabiliyor.

İşlemin uygulaması ise oldukça kolaydır. Ağrılı acılı bir yöntem değildir. Ayrıca genital bölge kapalı ve koruması kolay bir bölge olduğu için uygulama yaz kış yapılabilir. Buna ek olarak, kişide kararmaya sebep olan etken tekrarlandıysa, örneğin epilasyona devam edildiyse ve kararma tekrarladıysa, işlem bir sene sonra yenilenebilir. İşlemin kalıcı bir yan etkisi yoktur.

Tüm bunlara ek olarak, genital bölgede renklenme artışı biraz kişisel faktörlere bağlıdır. Kimyasal peeling tedavisi ile, hem oluşan leke tedavi edilir, hem de o bölgenin derisinin melonasit düzeni tekrar organize edilmiş olur. Bu nedenle kimyasal peeling tavsiye ettiğim bir yöntemdir.

Uygulama Ne Zaman Yapılamaz

  • hamilelik döneminde,
  • emzirme döneminde,
  • o bölgede dermatolojik bir takım hastalıklar varsa,
  • bazı cilt hastalıkları varsa (örneğin uv ışınına duyarlılık),
  • o malzemeye karşı alerji olan kişilerde,
  • o bölgede enfeksiyon söz konusu ise,
  • neoplastik yani kanseröz lezyonlar söz konusu ise,
  • kişide otoümmin hastalıkları varsa, söz konusu kimyasal işlemler uygulanamaz.

İşlemin Uygulanması

Kimyasal peeling ile vajina beyazlatma, ofis ortamında yarım saat içinde biten bir işlemdir. İşlem öncesi o bölgeye hazırlama solüsyonu sürülür. İşlem sırasında iç dudaklar korunur. Bir süre beklenildikten sonra maske sürülür. Maskenin etrafa bulaşmaması için bir kapatıcı filmle kapatılıyor. Bu maske yıkanmadan hasta evine gider. Kişi birkaç saat sonra evinde maskeyi yıkar. Devam ürününü kullanmaya başlar.

Sonuç olarak; vajina bölgesindeki kararmadan, koyuluktan şikayetçi olan kadınların bu problemine biraz olsun çözüm bulan bu yöntem uzman ellerce uygulandığında kişiyi mutlu eder.