WhatsApp
Bizi Arayın

Mini Karın Germe Nedir?

mini karin germe

Mini karın germe (diğer adıyla mini abdominoplasti veya kısmi abdominoplasti), fazla deriyi kaldırarak göbek deliğinin altındaki alana pürüzsüz bir görünüm kazandıran cerrahi bir işlemdir. Özellikle alt karın konturunu düzelttirmek isteyenler için uygun bir prosedürdür. Fazla yağların alınması için liposuctionla ya da bir göğüs büyütme veya kaldırma operasyonuyla da birleştirilebilir.

Karın derisi neden sarkar?

Birden fazla doğum yapan veya çok kilo alıp veren kişilerde karın derisi sarkar. Alt karın bölgesinde sarkık bir cilde sahipseniz veya sezaryen sonrası kalan yara izini düzelttirmek istiyorsanız bu ameliyat için iyi bir adaysınızdır.

Mini karın germe işlemi kimlere yapılır?

Belinizi büktüğünüzde belinizin üzerinde bir cilt rulosu oluşursa veya önemli ölçüde kas onarımına ve sıkılaştırmaya ihtiyacınız varsa, muhtemelen tam karın germe ameliyatı için daha iyi bir adaysınızdır.

Mini karın germe genellikle kadınlara yapılır, ancak buna ihtiyacı olan bazı erkekler de vardır.

Mini karın germe işleminin artıları ve eksileri nelerdir?

Artıları:

  • -Mini karın germe ameliyatı, alt karın bölgesini sıkılaştırabilir ve düzleştirebilir.
  • -Kalın bir sezaryen yara izini, daha iyi, daha ince ve düzgün bir versiyonla değiştirebilir.
  • -Ameliyat tam bir karın germe kadar agresif değildir, bu nedenle birçok hasta bir hafta sonra işe geri döner.

Eksileri:

Prosedür çatlakların çoğunu, göbek deliğinin üstündeki gevşek cildi veya göbek deliğinin üstündeki kas ayrılmasını gidermeyeceğinden, sonuçlar sınırlı olabilir.

Mini karın germe ile tam karın germe arasındaki fark nedir?

Tam bir karın germe, mini bir karın germeden çok daha kapsamlı bir işlemdir. Tüm karın bölgesini hedef alır. Mini bir karın germeye göre yaklaşık iki kat daha fazla deri alınır ve karın kasları ile deriyi kaburgalara kadar sıkılaştırır. Aynı zamanda bir aya kadar sürebilecek bir iyileşme süresi gerektirir.

Mini karın germe sırasında yapılan işlemler göbek deliğinin altında gerçekleşir. Göbeğe dokunulmaz ya da hareket ettirilmez. Böylece karnın üst yarısındaki deri ve kaslar gerilmez.

Mini karın germe yaptırdığım anlaşılır mı ?

Mini karın germe prosedürünün faydalarından biri kesi uzunluğudur (ve dolayısıyla yara izidir). Tam bir karın germe, kalçadan kalçaya ve göbek deliğinin çevresine uzanan bir kesi gerektirirken, mini karın germe daha kısa bir yara izi oluşturur. Bu iz dışardan görünmez. İç çamaşırın içinde kalır. O yüzden dışardan mini karın germe yaptırdığınız anlaşılmaz.

Mini karın germe ameliyatı öncesinde kilo vermek lazım mı?

Mini veya tam karın germe yaptırmak için belli bir kilonun altında olmak gerekir. BMİ yani vücut kitle endeksi 35 ve altı olursa daha iyi bir sonuç olur. Örneğin 160 cm boyundaki biri 85 kilo altında olmalı.

Mini karın germe ameliyatı sonrası tekrar hamile kalınırmı ?

Karın germe ameliyatları hamileliğe engel değil. Ama hamilelikte alınan kiloların ve karın bölgesindeki genişlemenin karın derisini yeniden gevşetebileceği unutulmamalı. Aslında en ideali doğum işi tamamen bittikten sonra bu işlemi yaptırmaktır. Ama bazen görsel olarak çok sıkıntılı durumlarda doğumların bitmesini beklemek kişiyi mutsuz edebilir.

Karın germeye göre daha ekonomik midir?

Mini karın germe daha kısa ve daha az uğraştırıcı bir işlem olduğu için tam karın germeye göre daha ekonomiktir.

Prosedür 1,5 saat sürer. Çoğu plastik cerrahi gibi, genellikle bir hastanede, genel anestezi altında veya sedasyonla lokal anestezi altında yapılır. Zayıf hastalarda dren konulması gerekmeyebilir. Bu da hastane yatış süresini kısaltır. Böylece işlemden birkaç saat sonra da eve gidebilirsiniz.

Sonuçlar kalıcı mıdır ?

Karın germe ameliyatından sonra yeniden hamile kalınmadığı veya aşırı kilo alıp verme olmadığı sürece işlem sonuçları kalıcıdır. Bir daha kendi kendine karın derisi sarkmaz.

Sonuç olarak: çoklu doğumlar ve aşırı kilo alıp verme sonucu karın derisinde oluşan sarkmanın tedavisi karın germe ameliyatıdır. Karın bölgesindeki hasarın miktarına göre tam karın germe ya da mini karın germe operasyonlarından birisi tercih edilir.